Terrorizmus – Belga miniszterelnök: Belgium nem kezd párbeszédet egy terrorszervezet volt tagjaival
Brüsszel – Semmiféle párbeszéd vagy tárgyalás sem kezdődhet egy terrorszervezet volt tagjaival, háborús bűnösökkel – mondta Charles Michel belga miniszterelnök azt követően, hogy egy Irakban fogva tartott belga állampolgár, egykori dzsihadista harcos felajánlotta, információkkal segítené a belga titkosszolgálatokat. A belga kormányfő a VTM nevű flamand nyelvű belga közszolgálati televíziónak adott vasárnapi interjújában aláhúzta: az egykori terroristáknak nincs helye a társadalomban, "semmilyen egyezkedés sem lehetséges ilyen emberekkel".
“Nem lehetünk nyitottak dialógusra a Belgiumban és más országokban elszenvedett tragédiákat követően” – fogalmazott.
Ilyen esetekre a nemzetközi jog alapján egységes stratégiát, következetes magatartást kell kidolgozni az európai partnerekkel folytatott konzultációkon – mondta. Véleménye szerint az Irakban vagy Szíriában fogva tartott belga állampolgárok ügyét egyesével, egyéni alapon kell elbírálni.
“Tiszteletben kell tartanunk a nemzetközi jogot, nem lehetünk engedékenyek. Emellett következetesen kitartunk” – fogalmazott a belga miniszterelnök.
A La Libre Belgique című napilap pénteki beszámolója szerint együttműködést ajánlott fel a belga titkosszolgálatoknak és vissza szeretne térni Belgiumba Tarik Jadaoun, egy iraki börtönben fogva tartott belga állampolgárságú iszlamista harcos, aki Irakban halálbüntetésre számíthat.
Jadaoun a belga VRT állami adónak elmondta, kész minden általa tudott információt megosztani, amelyek segítségére lehetnek a szolgálatoknak. A terrorszervezetben Abou Hamza al-Belgiki nevet viselő férfi Moszul visszavételekor került iraki fogságba, ahol – vallomása szerint – gyerekeket képzett ki harci feladatokra. Harcokban sosem vett részt, ápolóként segítette az Iszlám Állam tevékenységét a frontvonalakon. Elmondása szerint nem vett részt a 2015 novemberében Párizsban és a tavaly márciusban Brüsszelben elkövetett terrortámadások előkészítésében sem, ugyanakkor bocsánatot kért azokért. Reményét fejezte ki, hogy visszatérhet Belgiumba, ahol elmagyarázhatja a merényletekben érintetteknek, “bizonyos dolgok miért történtek”.
– MTI –