Új pszichoaktív anyag kontra klasszikus drog
Borsod-Abaúj-Zemplén – A klasszikus drogok mellett már az új pszichoaktív anyagok okozzák a gondot.
„Kábítószer-kereskedelem bűntette és kábítószer birtoklásának bűntette miatt emelt vádat az ügyészség két férfi ellen. A vád szerint a másodrendű vádlott 2016 szeptemberében felkereste az elsőrendű vádlottat, hogy tőle kábítószert vegyen. A másodrendű vádlott összesen 4 ezer forint értékben vásárolt kábító hatású, zöld színű növényi törmeléket, amit cigarettába csavarva elszívott…” Egy példa a megye bíróságain szinte mindennapos büntetőügyek közül, amelyet drog birtoklása, vagy azzal való kereskedés miatt indultak.
Az élmezőnyben vagyunk
Vannak persze nagyságrendekkel nagyobb ügyek. Ha csak a közelmúlt legnagyobb fogására gondolunk, az Ormosbányán talált droggyárra, amelyet egy elhagyatott pincerendszerben alakítottak ki azok, akik azóta már a rács mögött várják, hogy megkezdődjék ellenük a bírósági tárgyalás. Marihuánát termesztettek nagy mennyiségben.
Bár valamelyest időről időre változik a helyzet, de nagyjából a kábítószer-bűncselekmények több mint harmadát a fővárosban vagy Pest megyében regisztrálják. Utánuk a legtöbb kábítószer-bűncselekményt Borsod-Abaúj-Zemplén, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyékben követik el.
Itt vannak a dizájnerdrogok
A dizájnerdrog olyan szer, amit kimondottan azzal a céllal állítanak elő laboratóriumokban, hogy a már illegális szereknek legális helyettesítőjeként a piacra dobják őket. Molekulaszerkezetük eltérő, hatásmechanizmusuk azonban nagyon hasonló az illegális szerekéhez. Bár a legtöbb új pszichoaktív anyag dizájnerdrog, ugyanakkor nem mindegyik – így például megjelenhetnek a piacon olyan növények vagy növényszármazékok is, amelyek eddig nem voltak szabályozva. Az új pszichoaktív anyag pontosabb meghatározás. Az új pszichoaktív anyagokat nem teszik fel rögtön a kábítószerek listájára, hanem az úgynevezett C-listára kerülnek.
Kockázatértékelés után
A demokratikus jogalkotás egyik alapkövetelménye az átlátható, tudományos bizonyítékokra épített döntéshozás – különösen akkor, ha a végső eszköznek tekintett büntetőjogról van szó. Egy jogállamban csak akkor kerülhet fel egy szer a kábítószerlistára, ha tudományosan alátámasztható, hogy fogyasztásának közegészségügyi kockázatai szükségessé és arányossá teszik a büntetőjogi szankciók alkalmazását. Ezt egy alapos kockázatértékeléssel lehet megállapítani – az államnak ugyanakkor érdeke, hogy a kockázatos szerek addig se kerüljenek korlátlan forgalmazásra, amíg ez a kockázatértékelés lezajlik.
– Szaniszló Bálint –